Jeureuman (bahsa Jeureuman: Deutschland, Bundesrepublik Deutschland) nakeuh saboh neugara nyang na di Ierupa Barat ngon nang nanggroëjih nakeuh Berlin.

Nanggroë Jeureuman

Neuweuëk Nanggroë

Jeureuman teudöng nibak 16 boh neugara bagian nyang ban dum nyan geupeunan ngön Länder.[1] Tiëp neugara bagian nyan na undang-undang neugara droë maséng-maséng[2] ngön na hak otonom nyang rayek lam hai organisasi dalamjih.

Meusabab na bida lam luwaih ngön jeumeulah ureuëng duëk, neuweuëk wilayah nibak neugara-neugara bagian nyoë meula'én-la'én, kusuihjih antara neugara bagian banda (Stadtstaaten) ngön neugara bagian nyang wilayahjih leubèh luwaih (Flächenländer). Keu tujuan administrasi wilayah, 5 boh neugara bagian, nyakni Baden-Württemberg, Bavaria, Hesse, Rhine-Westphalia Utara ngon Saxony, geuweuëk lam 22 boh distrik peumeurintah (Regierungsbezirke). Lam thôn 2021, di Jeureuman na 400 boh distrik (Kreise), nyakni 294 boh distrik gampông ngön 106 boh distrik banda.[3]

Neugara BagianNang NanggroëWilayah (km²)Ureuëng Duëk*
Baden-WürttembergStuttgart35,74811,103,000
BavariaMunich70,54213,140,000
BerlinBerlin8913,664,000
BrandenburgPotsdam29,6542,531,000
BremenBremen420680,000
HamburgHamburg7551,852,000
HesseWiesbaden21,1166,293,000
Mecklenburg-VorpommernSchwerin23,2951,611,000
Lower SaxonyHanover47,7108,003,000
North Rhine-WestphaliaDüsseldorf34,11217,926,000
Rhineland-PalatinateMainz19,8584,098,000
SaarlandSaarbrücken2,571984,000
SaxonyDresden18,4504,057,000
Saxony-AnhaltMagdeburg20,4592,181,000
Schleswig-HolsteinKiel15,8042,911,000
ThuringiaErfurt16,2022,120,000
*Ureuëng Duëk: 31 Buleuen Duwa Blaih 2020


Gamba

Peunawôt luwa