Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024

Ogólnoeuropejskie zawody sportowe w piłce nożnej mężczyzn

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 (niem. Fußbal-Europameisterschaft 2024, oficjalnie UEFA Euro 2024) – siedemnasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn. Gospodarzem turnieju, po raz trzeci w historii[a], będą Niemcy – w przeszłości, mistrzostwa w 1988 roku rozgrywały się na terenie Niemiec Zachodnich oraz cztery mecze Euro 2020 były rozgrywane w Monachium. Turniej odbędzie się na 10 stadionach w 10 różnych miastach w tym, po raz pierwszy, w Lipsku.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024
Fussball-Europameisterschaft 2024
UEFA Euro 2024 Germany
20202028
Ilustracja
Dyscyplina

piłka nożna

Organizator

UEFA

Szczegóły turnieju
Ilustracja
Gospodarz

 Niemcy

Otwarcie

14 czerwca 2024, Monachium

Zamknięcie (finał)

14 lipca 2024, Berlin

Liczba drużyn

24 (z 1 konfederacji)

Liczba aren

10 (w 10 miastach)

Statystyki turnieju
Liczba meczów

51

Oficjalną maskotką turnieju będzie pluszowy miś Albärt[1]. Hymnem Euro 2024 została piosenka „Fire”, która powstała w wyniku współpracy włoskiej grupy producenckiej Meduza, amerykańskiego zespołu OneRepublic oraz niemieckiej wokalistki Leony[2].

Wybór gospodarza edytuj

8 marca 2017 roku UEFA poinformowała o złożeniu dwóch kandydatur – Niemiec i Turcji – na gospodarza turnieju[3]. 27 września 2018 roku, w wyniku głosowania, na gospodarza turnieju wybrano Niemcy[4].

Wynik głosowania
KrajGłosy
 Niemcy12
 Turcja4
Nieobecni1
Łącznie17

Sędziowie edytuj

23 kwietnia 2024 roku Komitet Sędziowski UEFA przedstawił listę 18 zespołów sędziowskich, które poprowadzą mecze podczas Mistrzostw Europy. Listę 17 zespołów z Europy uzupełnił zespół argentyński z sędzią głównym Facundo Tello, w ramach wymiany sędziów między UEFA a CONMEBOL[5].

Sędziowie główni i asystenci edytuj

PaństwoSędziaSędziowie asystenciSędziowane mecze
 ArgentynaFacundo TelloGabriel Chade
Ezequiel Brailovsky
 AngliaMichael OliverStuart Burt
Dan Cook
 AngliaAnthony TaylorGary Beswick
Adam Nunn
 FrancjaFrançois LetexierCyril Mugnier
Mehdi Rahmouni
 FrancjaClément TurpinNicolas Danos
Benjamin Pages
 NiemcyDaniel SiebertJan Seidel
Rafael Foltyn
 NiemcyFelix ZwayerStefan Lupp
Marco Achmüller
 WłochyMarco GuidaFilippo Meli
Giorgio Peretti
 WłochyDaniele OrsatoCiro Carbone
Alessandro Giallatini
 HolandiaDanny MakkelieHessel Steegstra
Jan de Vries
 PolskaSzymon MarciniakTomasz Listkiewicz
Adam Kupsik
 PortugaliaArtur Soares DiasPaulo Soares
Pedro Ribeiro
 RumuniaIstvan KovacsVasile Florin Marinescu
Mihai Ovidiu Artene
 SłoweniaSlavko VinčićTomaž Klančnik
Andraž Kovačič
 SłowacjaIvan Kružliak(inne języki)Branislav Hancko
Jan Pozar
 HiszpaniaJesús Gil ManzanoDiego Barbero Sevilla
Ángel Nevado Rodriguez
 SzwecjaGlenn NybergMahbod Beigi
Andreas Söderkvist
 SzwajcariaSandro SchärerStéphane de Almeida
Bekim Zogaj
 TurcjaHalil Umut Meler(inne języki)Mustafa Emre Eyisoy
Kerem Ersoy

Źródło: [6]

Sędziowie VAR edytuj

PaństwoSędziowie VAR
 AngliaStuart Attwell
David Coote
 Bośnia i HercegowinaIrfan Peljto
Senad Ibrišimbegović
 FrancjaJérôme Brisard
Willy Delajod
 NiemcyBastian Dankert
Christian Dingert
Marco Fritz
 WłochyMassimiliano Irrati
Paolo Valeri
 LitwaDonatas Rumsas
Aleksandr Radiuš
 HolandiaRob Dieperink
Pol van Boekel
Johan Balder
Serdar Gözübüyük
 NorwegiaEspen Eskås
Jan Erik Engan
 PolskaBartosz Frankowski
Tomasz Kwiatkowski
 PortugaliaTiago Martins
 RumuniaCatalin Popa
 SłoweniaNed Kajtazovic
Rade Obrenovic
Jure Praprotnik
 HiszpaniaAlejandro José Hernández Hernández
Juan Martínez Munuera
 SzwajcariaFedayi San
 TurcjaAlper Ulusoy
 UkrainaMykola Balakin
Oleksandr Berkut

Źródło: [6]

Eliminacje edytuj

Eliminacje do Euro 2024 odbyły się od marca 2023 roku do marca 2024. Udział w mistrzostwach wzięły 53 reprezentacje, które walczyły o 20 miejsc w turnieju. Zapewnione miejsce w turnieju otrzymał jego gospodarz, czyli Niemcy, a 3 miejsca zostały przydzielone najlepszym niezakwalifikowanym drużynom z każdej dywizji Ligi Narodów UEFA. Losowanie grup eliminacji odbyło się 9 października 2022 roku we Frankfurcie nad Menem[7]. Lista grup eliminacyjnych:

Procedura losowania grup eliminacyjnych edytuj

W pierwszej fazie eliminacji, która była rozgrywana od marca 2023 roku, 53 reprezentacji podzielonych zostało na 10 grup (7 pięciozespołowych i 3 sześciozespołowych). Rozstawienie drużyn przed losowaniem zostało przydzielone na podstawie wyników uzyskanych w trakcie rozgrywek Ligi Narodów, które odbyły się na przełomie 2022 i 2023 roku. Finaliści Ligi Narodów 2022/2023 (czterej zwycięzcy grup w lidze A) zostali przydzieleni do grup pięciozespołowych, ze względu na konieczność rozegrania przez nie dodatkowych meczów w ramach turnieju finałowego Ligi Narodów 2022/2023 w marcu 2023 roku. Bezpośredni awans do Mistrzostw Europy uzyskały po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. To dało jednak tylko 20 reprezentacji spośród 23, które pojadą na turniej finałowy. Pozostałe trzy reprezentacje zostały wyznaczone na podstawie wyników w fazie play-off, do której można było zakwalifikować się poprzez rozgrywki Ligi Narodów 2022/23.

W fazie play-off uprawnieni do występu byli zwycięzcy każdej z czterech grup w każdej z lig A, B, C. Jeżeli zwycięzca danej grupy w którejkolwiek z lig zakwalifikował się do Mistrzostw Europy podczas tradycyjnych eliminacji, prawo do udziału w fazie play-off przechodziło na kolejną drużynę w danej lidze wg rankingu Ligi Narodów. Założenie UEFA jest takie, aby o trzy wolne miejsca rozegrać trzy turnieje eliminacyjne, które są rozgrywane metodą pucharową: mecz półfinałowy oraz mecz finałowy. Tylko zwycięzca każdego z turniejów awansował do Mistrzostw Europy 2024. Założono również, że w każdym z turniejów rywalizowałyby ze sobą drużyny z tej samej ligi, jednak jeżeli zdarzyło się tak, że z którejś ligi mniej niż 4 zespoły były uprawnione do udziału w fazie play-off (czyli gdy co najmniej 9 drużyn awansowało bezpośrednio do finałów ME), to turniej uzupełnią zespoły z najwyższym rankingiem Ligi Narodów UEFA, które nie wywalczyły awansu bezpośrednio z eliminacji, z zastrzeżeniem, że zwycięzcy grup w swoich ligach nie mogą mierzyć się w turnieju z zespołami z wyższej ligi[8].

Drużyny uczestniczące edytuj

Zakwalifikowane drużyny edytuj

Jedno miejsce w finałach Mistrzostw Europy 2024 zostało automatycznie przydzielone reprezentacji gospodarzy. Pozostałych 23 finalistów zostanie/zostało wyłonionych w eliminacjach rozgrywanych w 2023 roku.

DrużynaZakwalifikowana jakoData kwalifikacjiLiczba występów w MENajlepszy wynik w MEWynik
 Niemcy[b]Gospodarz27 września 201813 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992,
1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)
Mistrzostwo (1972, 1980, 1996)
 HiszpaniaZwycięzca grupy A15 października 202311 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)Mistrzostwo (1964, 2008, 2012)
 FrancjaZwycięzca grupy B13 października 202310 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)Mistrzostwo (1984, 2000)
 AngliaZwycięzca grupy C17 października 202310 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016, 2020)II miejsce (2020)
 TurcjaZwycięzca grupy D15 października 20235 (1996, 2000, 2008, 2016, 2020)Półfinał[c] (2008)
 AlbaniaZwycięzca grupy E17 listopada 20231 (2016)Faza grupowa (2016)
 BelgiaZwycięzca grupy F13 października 20236 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016, 2020)II miejsce (1980)
 WęgryZwycięzca grupy G16 listopada 20234 (1964, 1972, 2016, 2020)III miejsce (1964)
 DaniaZwycięzca grupy H17 listopada 20239 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2020)Mistrzostwo (1992)
 RumuniaZwycięzca grupy I18 listopada 20235 (1984, 1996, 2000, 2008, 2016)Ćwierćfinał (2000)
 PortugaliaZwycięzca grupy J13 października 20238 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012 2016, 2020)Mistrzostwo (2016)
 Szkocja2. drużyna grupy A15 października 20233 (1992, 1996, 2020)Faza grupowa (1992, 1996, 2020)
 Holandia2. drużyna grupy B18 listopada 202310 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2020)Mistrzostwo (1988)
 Włochy2. drużyna grupy C20 listopada 202310 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)Mistrzostwo (1968, 2020)
 Chorwacja2. drużyna grupy D21 listopada 20236 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)Ćwierćfinał (1996, 2008)
 Czechy[d]2. drużyna grupy E20 listopada 202310 (1960, 1976, 1980, 1996. 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)Mistrzostwo (1976)
 Austria2. drużyna grupy F16 października 20233 (2008, 2016, 2020)1/8 finału (2020)
 Serbia[e]2. drużyna grupy G19 listopada 20235 (1960, 1968, 1976, 1984, 2000)II miejsce (1960, 1968)
 Słowenia2. drużyna grupy H20 listopada 20231 (2000)Faza grupowa (2000)
 Szwajcaria2. drużyna grupy I18 listopada 20235 (1996, 2004, 2008, 2016, 2020)Ćwierćfinał (2020)
 Słowacja2. drużyna grupy J16 listopada 20232 (2016, 2020)1/8 finału (2016)
 Polskazwycięzca barażu dywizji A26 marca 20244 (2008, 2012, 2016, 2020)Ćwierćfinał (2016)
 Ukrainazwycięzca barażu dywizji B26 marca 20243 (2012, 2016, 2020)Ćwierćfinał (2020)
 Gruzjazwycięzca barażu dywizji C26 marca 2024debiutant

Podział na koszyki edytuj

21 reprezentacji zakwalifikowanych do Euro 2024 po fazie grupowej eliminacji, a także 3 nieznane w dniu losowania drużyny (zwycięzcy barażów rozgrywanych w marcu) zostało podzielonych na 4 koszyki, w każdym po 6 drużyn. Niemcy jako gospodarz turnieju jest od razu przypisany do Grupy A jako pierwsza drużyna (A1), pozostałe drużyny z koszyka pierwszego zostały rozlosowane do pozostałych grup w kolejności od grupy B do F i podobnie jak Niemcy zajęły w nich pierwszą pozycję (B1, C1 itd.). Reszta zespołów z pozostałych trzech koszyków trafiła do grup w kolejności alfabetycznej (od A do F) z tym, że ich pozycja w danej grupie została również wybrana na drodze losowania. Podobnie zostaną dołączeni przyszli zwycięzcy barażów, w których wystąpią. Pozostałe drużyny wyłoni losowanie.

Koszyk 1Koszyk 2Koszyk 3Koszyk 4

Losowanie fazy grupowej edytuj

Losowanie fazy grupowej odbyło się 2 grudnia 2023 o godzinie 18:00 w Hamburgu.

Miasta i stadiony edytuj

Turniej odbędzie się na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach: w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku oraz we Frankfurcie nad Menem[9][10].

BerlinMonachiumDortmundGelsenkirchen
Stadion OlimpijskiAllianz ArenaSignal Iduna ParkVeltins-Arena
Pojemność: 74 461Pojemność: 70 076Pojemność: 81 365Pojemność: 54 740
Stuttgart Miasta-organizatorzy na mapie NiemiecHamburg
MHPArenaVolksparkstadion
Pojemność: 54 697Pojemność: 52 245
DüsseldorfKoloniaLipskFrankfurt nad Menem
Merkur Spiel-ArenaRheinEnergieStadionRed Bull ArenaCommerzbank-Arena
Pojemność: 51 031Pojemność: 49 827Pojemność: 49 539Pojemność: 48 387

Składy edytuj

Faza grupowa edytuj

Za zwycięstwo przyznawane są trzy punkty, za remis jeden, o kolejności w grupie będzie decydować suma zdobytych punktów. Do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, wszystkie drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Gdy dwie lub więcej drużyn uzyskają tę samą liczbę punktów (po rozegraniu wszystkich meczów w grupie), o kolejności decydują kryteria określone przez UEFA (Article 20)[11], kolejno:

  1. Większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami;
  2. Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami;
  3. Większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami;
  4. Jeżeli po zastosowaniu kryteriów 1-3 pozostają drużyny, dla których nie rozstrzygnięto kolejności, kryteria 1-3 powtarza się z udziałem tylko tych drużyn, jeżeli kolejność jest nierozstrzygnięta, stosuje się dalsze punkty;
  5. Lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach w grupie;
  6. Większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach w grupie;
  7. Większa liczba wygranych meczów we wszystkich meczach w grupie;
  8. Jeśli w ostatniej kolejce fazy grupowej, dwie drużyny zmierzą się ze sobą i każda z nich ma taką samą liczbę punktów, jak również taką samą liczbę zdobytych i straconych bramek, a wynik zakończy się remisem w meczu pomiędzy tymi drużynami, ustala się ich miejsce grupowe przez serię rzutów karnych. (Kryterium to nie jest stosowane, jeśli więcej niż dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów.);
  9. Klasyfikacja Fair Play turnieju finałowego;
  10. Pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.

Jeżeli dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów oraz tę samą liczbę bramek i grają ostatni grupowy mecz ze sobą i remisują na koniec tego meczu, to kolejność tych drużyn rozstrzygają rzuty karne (bezpośrednio po tym meczu) – pod warunkiem, że żadne inne drużyny nie uzyskały tej samej liczby punktów po zakończeniu meczów grupowych. Wcześniej wymienione kryteria stosuje się jeżeli więcej, niż dwie drużyny uzyskają tę samą liczbę punktów.

4 najlepsze drużyny, spośród tych, które zajęły 3. miejsca w grupach, ustala się na podstawie następujących kryteriów (biorąc pod uwagę wszystkie mecze grupowe) (Article 21.3)[11], kolejno:

  1. Większa liczba zdobytych punktów;
  2. Lepszy bilans (większa różnica) bramek zdobytych i straconych;
  3. Większa liczba bramek zdobytych;
  4. Większa liczba wygranych meczów;
  5. Niższa suma punktów dyscyplinarnych na podstawie wyłącznie żółtych i czerwonych kartek otrzymanych przez zawodników i osoby towarzyszące we wszystkich meczach grupowych (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty);
  6. Pozycja w rankingu eliminacji do turnieju głównego.

Legenda:

  • Pkt – liczba punktów
  • M – liczba meczów
  • W – wygrane
  • R – remisy
  • P – porażki
  • Br+ – bramki zdobyte
  • Br− – bramki stracone
  • +/− – różnica bramek
Awans do 1/8 finału
Możliwy awans do 1/8 finału
Odpadnięcie z turnieju

Grupa A edytuj

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Niemcy00000000
 Szkocja00000000
 Węgry00000000
 Szwajcaria00000000

14 czerwca 2024
21:00 CEST
Niemcy   SzkocjaAllianz Arena, Monachium

15 czerwca 2024
15:00 CEST
Węgry   SzwajcariaRheinEnergieStadion, Kolonia

19 czerwca 2024
18:00 CEST
Niemcy   WęgryMHPArena, Stuttgart

19 czerwca 2024
21:00 CEST
Szkocja   SzwajcariaRheinEnergieStadion, Kolonia

23 czerwca 2024
21:00 CEST
Szwajcaria   NiemcyCommerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem

23 czerwca 2024
21:00 CEST
Szkocja   WęgryMHPArena, Stuttgart

Grupa B edytuj

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Hiszpania00000000
 Włochy00000000
 Chorwacja00000000
 Albania00000000

15 czerwca 2024
18:00 CEST
Hiszpania   ChorwacjaStadion Olimpijski, Berlin

15 czerwca 2024
21:00 CEST
Włochy   AlbaniaSignal Iduna Park, Dortmund

19 czerwca 2024
15:00 CEST
Chorwacja   AlbaniaVolksparkstadion, Hamburg

20 czerwca 2024
21:00 CEST
Hiszpania   WłochyVeltins-Arena, Gelsenkirchen

24 czerwca 2024
21:00 CEST
Albania   HiszpaniaMerkur Spiel-Arena, Düsseldorf

24 czerwca 2024
21:00 CEST
Chorwacja   WłochyRed Bull Arena, Lipsk

Grupa C edytuj

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Słowenia00000000
 Dania00000000
 Serbia00000000
 Anglia00000000

16 czerwca 2024
18:00 CEST
Słowenia   DaniaMHPArena, Stuttgart

16 czerwca 2024
21:00 CEST
Serbia   AngliaVeltins-Arena, Gelsenkirchen

20 czerwca 2024
15:00 CEST
Słowenia   SerbiaAllianz Arena, Monachium

20 czerwca 2024
18:00 CEST
Dania   AngliaCommerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem

25 czerwca 2024
21:00 CEST
Anglia   SłoweniaRheinEnergieStadion, Kolonia

25 czerwca 2024
21:00 CEST
Dania   SerbiaAllianz Arena, Monachium

Grupa D edytuj

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Polska00000000
 Holandia00000000
 Austria00000000
 Francja00000000

16 czerwca 2024
15:00 CEST
Polska   HolandiaVolksparkstadion, Hamburg

17 czerwca 2024
21:00 CEST
Austria   FrancjaMerkur Spiel-Arena, Düsseldorf

21 czerwca 2024
18:00 CEST
Polska   AustriaStadion Olimpijski, Berlin

21 czerwca 2024
21:00 CEST
Holandia   FrancjaRed Bull Arena, Lipsk

25 czerwca 2024
18:00 CEST
Holandia   AustriaStadion Olimpijski, Berlin

25 czerwca 2024
18:00 CEST
Francja   PolskaSignal Iduna Park, Dortmund

Grupa E edytuj

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Belgia00000000
 Słowacja00000000
 Rumunia00000000
 Ukraina00000000

17 czerwca 2024
15:00 CEST
Rumunia   UkrainaAllianz Arena, Monachium

17 czerwca 2024
18:00 CEST
Belgia   SłowacjaCommerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem

21 czerwca 2024
15:00 CEST
Słowacja   UkrainaMerkur Spiel-Arena, Düsseldorf

22 czerwca 2024
21:00 CEST
Belgia   RumuniaRheinEnergieStadion, Kolonia

26 czerwca 2024
18:00 CEST
Słowacja   RumuniaCommerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem

26 czerwca 2024
18:00 CEST
Ukraina   BelgiaMHPArena, Stuttgart

Grupa F edytuj

ZespółPktMWRPBr+Br−+/−
 Turcja00000000
 Gruzja00000000
 Portugalia00000000
 Czechy00000000

18 czerwca 2024
18:00 CEST
Turcja   GruzjaSignal Iduna Park, Dortmund

18 czerwca 2024
21:00 CEST
Portugalia   CzechyRed Bull Arena, Lipsk

22 czerwca 2024
15:00 CEST
Gruzja   CzechyVolksparkstadion, Hamburg

22 czerwca 2024
18:00 CEST
Turcja   PortugaliaSignal Iduna Park, Dortmund

26 czerwca 2024
21:00 CEST
Gruzja   PortugaliaVeltins-Arena, Gelsenkirchen

26 czerwca 2024
21:00 CEST
Czechy   TurcjaVolksparkstadion, Hamburg


Ranking drużyn z trzecich miejsc edytuj

GrupaZespółPktMWRPBr+Br−+/−
A?00000000
B?00000000
C?00000000
D?00000000
E?00000000
F?00000000

Faza pucharowa edytuj

Pary z zakwalifikowanymi zespołami, które zajęły trzecie miejsce, w 1/8 finału przedstawiają się następująco:

Zespoły zakwalifikowane
z trzecich miejsc
1B
vs
1C
vs
1E
vs
1F
vs
ABCD3A3D3B3C
ABCE3A3E3B3C
ABCF3A3F3B3C
ABDE3D3E3A3B
ABDF3D3F3A3B
ABEF3E3F3B3A
ACDE3E3D3C3A
ACDF3F3D3C3A
ACEF3E3F3C3A
ADEF3E3F3D3A
BCDE3E3D3B3C
BCDF3F3D3C3B
BCEF3F3E3C3B
BDEF3F3E3D3B
CDEF3F3E3D3C

Źródło: (Article 21.5)[11]

Drabinka edytuj

1/8 finałuĆwierćfinałyPółfinałyFinał
              
30 czerwca – Kolonia      
 Zwycięzca grupy B 
5 lipca – Stuttgart
 3. drużyna grup A/D/E/F  
 Zwycięzca meczu 39 
29 czerwca – Dortmund
  Zwycięzca meczu 37  
 Zwycięzca grupy A 
9 lipca – Monachium
 2. drużyna grupy C  
 Zwycięzca meczu 45 
1 lipca – Frankfurt nad Menem
  Zwycięzca meczu 46  
 Zwycięzca grupy F 
5 lipca – Hamburg
 3. drużyna grup A/B/C  
 Zwycięzca meczu 41 
1 lipca – Düsseldorf
  Zwycięzca meczu 42  
 2. drużyna grupy D 
14 lipca – Berlin
 2. drużyna grupy E  
 Zwycięzca meczu 49 
2 lipca – Monachium
  Zwycięzca meczu 50 
 Zwycięzca grupy E 
6 lipca – Berlin
 3. drużyna grup A/B/C/D  
 Zwycięzca meczu 43 
2 lipca – Lipsk
  Zwycięzca meczu 44  
 Zwycięzca grupy D 
10 lipca – Dortmund
 2. drużyna grupy F  
 Zwycięzca meczu 47 
30 czerwca – Gelsenkirchen
  Zwycięzca meczu 48  
 Zwycięzca grupy C 
6 lipca – Düsseldorf 
 3. drużyna grup D/E/F  
 Zwycięzca meczu 40 
29 czerwca – Berlin
  Zwycięzca meczu 38  
 2. drużyna grupy A 
 2. drużyna grupy B  


1/8 finału edytuj

Mecz 37 29 czerwca 2024Zwycięzca grupy A2. drużyna grupy CSignal Iduna Park, Dortmund

Mecz 38 29 czerwca 20242. drużyna grupy A2. drużyna grupy BStadion Olimpijski, Berlin

Mecz 39 30 czerwca 2024Zwycięzca grupy B3. drużyna grup A/D/E/FRheinEnergieStadion, Kolonia

Mecz 40 30 czerwca 2024Zwycięzca grupy C3. drużyna grup D/E/FVeltins-Arena, Gelsenkirchen

Mecz 41 1 lipca 2024Zwycięzca grupy F3. drużyna grup A/B/CCommerzbank-Arena, Frankfurt nad Menem

Mecz 42 1 lipca 20242. drużyna grupy D2. drużyna grupy EMerkur Spiel-Arena, Düsseldorf

Mecz 43 2 lipca 2024Zwycięzca grupy E3. drużyna grup A/B/C/DAllianz Arena, Monachium

Mecz 44 2 lipca 2024Zwycięzca grupy D2. drużyna grupy FRed Bull Arena, Lipsk

Ćwierćfinały edytuj

Mecz 45 5 lipca 2024Zwycięzca meczu 39Zwycięzca meczu 37MHPArena, Stuttgart

Mecz 46 5 lipca 2024Zwycięzca meczu 41Zwycięzca meczu 42Volksparkstadion, Hamburg

Mecz 47 6 lipca 2024Zwycięzca meczu 43Zwycięzca meczu 44Stadion Olimpijski, Berlin

Mecz 48 6 lipca 2024Zwycięzca meczu 40Zwycięzca meczu 38Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf

Półfinały edytuj

Mecz 49 9 lipca 2024
21:00 CEST
Zwycięzca meczu 45Zwycięzca meczu 46Allianz Arena, Monachium

Mecz 50 10 lipca 2024
21:00 CEST
Zwycięzca meczu 47Zwycięzca meczu 48Signal Iduna Park, Dortmund

Finał edytuj

Mecz 51 14 lipca 2024
21:00 CEST
Zwycięzca meczu 49Zwycięzca meczu 50Stadion Olimpijski, Berlin

Uwagi edytuj

  1. Drugi raz po zjednoczeniu Niemiec – mistrzostwa w 1988 roku były rozgrywane na terytorium Niemiec Zachodnich (RFN).
  2. W tym jako RFN.
  3. Od 1984 roku nie rozgrywa się meczów o trzecie miejsce na ME.
  4. W tym jako Czechosłowacja.
  5. W tym jako Jugosławia.

Przypisy edytuj

  1. UEFA.com, EURO 2024 mascot named: Meet Albärt! [online], UEFA.com, 5 lipca 2023 [dostęp 2023-07-05] (ang.).
  2. Telewizja Polska S.A, Będziemy tego słuchać! Poznaliśmy hymn Euro 2024 [WIDEO] [online], sport.tvp.pl, 10 maja 2024 [dostęp 2024-05-10] (pol.).
  3. Germany and Turkey officially interested in hosting UEFA EURO 2024 – UEFA.com [online], uefa.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
  4. Germany to host UEFA EURO 2024 – UEFA.com [online], uefa.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
  5. UEFA.com, Referee teams for UEFA EURO 2024 appointed [online], UEFA.com, 23 kwietnia 2024 [dostęp 2024-04-23] (ang.).
  6. a b Referees and assistant referees.. uefa.com. (ang.).
  7. UEFA EURO 2024 qualifying group stage draw to be staged in Frankfurt in 2022 | UEFA EURO 2024 | UEFA.com [online], uefa.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  8. Regulations of the UEFA European Football Championship - EURO [online], uefa.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
  9. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-16)].
  10. EURO 2024 in Deutschland | Das Landesportal Wir in NRW [online], land.nrw [dostęp 2018-11-19] (niem.).
  11. a b c Regulations of the UEFA European Football Championship, 2022–24.. uefa.com, 2022-05-10. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-16)]. (ang.).